Savaş

Belarus lideri Lukaşenko: Batı’nın amacı ‘bir parça toprak’

Belarus resmi haber ajansı Belta’ya konuşan Lukaşenko, Batı ile yaşanan enformasyon savaşının ‘sıcak savaşa’ dönüşmesini engellemek için Belarus makamlarının her şeyi yaptığını vurgularken, “Her şeyden önce medyada bir bilgi savaşı yaşanıyor. Aynı zamanda ekonomik bir savaş ki bunu başka türlü adlandıramazsınız. Ülkeyi sıcak savaşın dışında tutmak için her şeyi yapıyoruz. Şu ana kadar bunu başardık. Belarus’ta her zaman olduğu gibi bir çatışmayı önleyebileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

Belarus lideri, çatışmayı başlatanların Batı’ya giden Belaruslu muhalif aktivistler olduğuna da dikkat çekerken, konuşmasının devamında, “Orada ne yaptıklarını da kesinlikle biliyoruz. Amerika’dan Brüksel’e kadar çeşitli karar alma merkezlerini ve danışmanları dolaşıp para istiyorlar. Ve en önemlisi medya üzerinden saldırılar etkili olmayınca onların azmettiricileri de Rusya’nın başkenti Moskova’daki Crocus saldırısı gibi terörist saldırılarla sıcak çatışmalara zorluyor” ifadelerini kullandı.

Batı’nın kontrolündeki bu muhaliflerin yabancı devletlerin emriyle Belarus’ta silahlı çatışmalara yol açarak ülkeye girip en azından bir toprak parçası ele geçirmek istediğinin altını çizen Lukaşenko, bu şekilde elde edilen topraklara yabancı paralı askerlerin çağırılmasının planlandığını belirtti.

Lukaşenko, Ukraynalıların Minsk ile ilişkileri neden kötüleştirdiğini anlamadığını da kaydederken, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Vladimir Zelenskiy bizleri sıkıştırmaya ve anlaşılmaz süreçlere bağlamaya çalışıyor. Kiev’in emriyle, Belarus sınırında Kalinovsky Alayı denilen zavallı Ukrayna askerleri konuşlandırıldı. Orada yüzden fazla insan var. Nasıl savaştıklarını da biliyoruz. Ancak Ukraynalıları tam olarak anlamıyorum. Neden Belarus ile ilişkileri kötüleştirme ihtiyacı duyuyorlar. Bu durumda, iki devlet, aslında bir ulus kafa kafaya çarpıştığında, her zaman üçüncü bir güce ihtiyaç duyulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu